Špaldová mouka celozrnná
Špaldová mouka je mouka ze starého nešlechtěného druhu pšenice. Špaldová mouka se dá využít všude možně, kde by se dala použít mouka pšeničná celozrnná. Její chuť je lehce oříšková a výrobky z ní jsou výborné. Můžete z ní vyrábět plnohodnotné pečivo. Často bývá tužší, ale s tím si zas poradí dostatečné množství kvasnic či kvasu. Kvalitní špaldová mouka Nakliceno se hodí na pečení vašich dobrot. Třebas takový špaldový chleba výborně chutná, mývá popraskanou kůrku a dlouho vydrží vláčný.
Nejlepší způsob mletí špaldy je na kamenném mlýnku mezi otáčejícími se kameny, který je už hodně starou technikou. Tato technika mletí totiž zachovává enzymy z klíčků a ostatní vyživovací hodnoty, což při mletí moderní technikou se mouka rozemele na bílou a poté se přidají otruby zpět, proto to není dokonalé.
Špalda má jiné vlastnosti a je metabolizována jinými enzymy. Klíčky špaldy obsahují minerály, jako jsou vápník, hořčík, draslík, fosfor a zinek, dále taky obsahují vitamíny B, A a E a taky obsahují nenasycené mastné kyseliny. Klíčky regenerují tělní buňky a chrání tělo proti infekcím. Často špaldové výrobky konzumují sportovci, jelikož mají větší obsah bílkovin, než výrobky z mouky.
Špalda má větší výživové hodnoty, než běžná pšenice, je lepší na trávení a je méně toxická pro alergické jedince. Proto jí tedy můžou konzumovat lidi, kteří jsou alergické na pšenici. To ale neplatí pro lidi, kteří mají rozvinuté onemocnění celiakie, jelikož špalda obsahuje lepek a tudíž nemůže být součástí bezlepkové diety. V špaldové mouce nenajdete cholesterol, což především ocení diabetici, lidi s vysokým krevním tlakem a lidé s trávicími potížemi.
Pšenice špalda začíná být ve světě více oblíbená a to jak ve zdravých, tak i léčivých potravin. V naší republice by špalda mohla být velmocí na pěstování. Je totiž nenáročná na povětrnostní vlivy. Může růst všude, a pokud tedy nemá vysoké výnosy, nutriční hodnoty jsou poměrně větší než u klasické pšenice. Mnoho lidí jí snáší velmi dobře.