Pryč s vlhkem a alergeny
Někdy se zdá boj s plsní jako předem prohraný, ale nevzdávejte se předčasně. Kromě toho, že je plíseň nevzhledná, tak nesvědčí, stejně jako roztoči, našemu zdraví .To, co je podstatné, je dostatečné větrání místnosti, kde jsou zdi k výskytu plísní náchylné. To, že jsou spory všude, i tam, kde je pouhým okem nevidíte, je zapříčiněno tím, že jsou přenosné vzduchem, paradoxně nejvíce se šíří v letních měsících, kdy jsou častěji otevřena okna.
Pak tiše a v klidu vyčkají na dobu, která je pro jejich růst ideální, tedy dobu zimy a vlhka. Kromě zdí, hlavně těch venkovních, se také mohou vyskytnout v tapetách, podlahových pokrývkách, podhledech. To, že se jich zbavíte prostřednictvím různých přípravků k tomu určených, neznamená, že to je definitivní, na oko je sice neuvidíte, ale přežívají v hlubších vrstvách a čekají na vhodnou chvíli. Jednou z hlavních příčin mohou být dnes tolik vyhledávaná plastová okna, která sice těsní, ale zároveň tak neumožňují únik vlhka ven. Další věcí může také být špatná izolace, což má za následek zadržování vlhka.
Preventivně můžete udělat to, že prádlo nebudete sušit v bytě, ale v sušičce, budete pravidelně a dostatečně větrat. Nábytek nikdy nenechávejte přímo u zdi, ale nechte alespoň malou mezeru. A abyste učinili opravdu maximu, pořiďte si odvlhčovač. Při vaření zapínejte digestoř.
Kromě vlhkosti také můžete bojovat s alergeny. Kritickým obdobím je nejen jaro, ale i ostatní měsíce roku. Hrozbou jsou nejen kvetoucí stromy a ostatní zeleň, ale rizikové může být i prostředí ve vašem bytě. Zabránit jejich šíření můžete pravidelným a důkladným úklidem, což znamená utírání prachu, ideální je navlhčený kousek textilie, nejlépe mikrovlákno. Čím méně lapačů prachu, tím lépe. Pokut máte koberce a nechcete se jich vzdát, luxování věnujte více času a vezměte vše při jednom, tedy i matrace, sedací soupravu, křesla. Pravidelně měňte i povlečení.