Nové mobilní domy mohou být překvapivě komfortní
Mobilní domy mají dnes jiný standard, než jaký býval před třiceti lety. Je to dáno novými technologiemi a možnostmi výstavby. Mnohé z nich na první pohled nerozeznáte od některých chat či dřevostaveb.
Bungalovy – hit 90. let
Na počátku 90. let se u nás rozmohla výstavba nízkých, přízemních bungalovů. Byla to svým způsobem koncepčně velmi jednoduchá řešení, výstavba nevyžadovala náročné výpočty a konstrukce krovů, objekty obvykle nebyly podsklepené a jako krytina posloužil lehký kanadský šindel.
Bungalovy připomínaly domy v přímořských oblastech jižní Evropy, kde se běžně využívají k rekreaci, a u nichž není nutné provádět speciální izolaci a zateplení stěn, stropů a podlahy. Výhodou těchto staveb je kromě rychlosti výstavby a nižších pořizovacích nákladů i samotná koncepce, lze je totiž využít jako objekt neobvyklého půdorysu, např. ve tvaru písmene L nebo U. Snadno se k nim přistaví pergola, vybuduje vstupní terasa a prostor zahrady neruší svou výškou a působí zároveň jako architektonický prvek.
A právě těmto typům obytných staveb se dnes velmi přibližují nové mobilní domy – mobilní dřevostavby. Od klasických zděných bungalovů je téměř nerozeznáte, jsou zateplené a poskytují stejný komfort, jaký v běžném bungalovu můžete očekávat. Dají se rovněž vystavět do tvaru písmene L a mohou být ozdobou vaší zahrady, kterou si přizpůsobíte podle svých vlastních tužeb.
Bydlet ve vlastním
Moderní mobilní domy mohou nabídnout i překvapivě mnoho vnitřního prostoru, ovšem asi tím nejdůležitějším faktorem zůstává bydlení ve vlastním. Hradíte-li totiž pronájem, musíte pravidelně platit a jste stále „jednou nohou“ na ulici. Navíc tímto způsobem vyhazujete peníze oknem, resp. na vás někdo cizí vydělává, takříkajíc bezpracně. Nájemní prostory také mají svá omezení, např. u stavebních úprav, ne vše vám pronajímatel povolí, a musíte se mu v mnoha ohledech přizpůsobit.