Nejoblíbenější potahové látky na čalounění
Tkaná plyš
Jedna z nejoblíbenějších čalounických textilií. Příjemně se s ní pracuje, neboť je velmi jemná na dotek, svým vzhledem připomíná samet. Velice snadno se čistí a udržuje a setkáte se s ní nejčastěji na sedacích soupravách, rohových lavicích a křeslech. Bývá uplatňována i u nábytku v selském stylu, nebo u imitací modernizovaných historických kousků připomínajících dobu renesance, baroka a empíru. Její univerzalita přispívá k tomu, že se často využívá do reprezentačních místností, např. pro svatební obřady, hostiny, oslavy v uzavřené společnosti v rámci různých salonků. Poměrně běžně s ní čalouníci pracují v rámci realizace divadelních interiérů, a to jak na sedačky v hledišti, tak i pro opony. V těchto prostorách se používá speciální nehořlavý materiál. Čistí se pouze jemným hadříkem, látka sama o sobě zachytí většinu nečistot již na povrchu.
Historická témata a gobelíny
Od renesance po secesi, v průběhu tří staletí lidé neměli takové technické možnosti, jaké máme dnes. Bohatší vrstvy obyvatel si nechaly tkát většinou ručně okrasné květinové motivy na potahy postelí, křesel a židlí, v oblibě byly ručně tkané gobelíny. Tato témata jsou dnes opět aktuální a čalouníci s nimi pracují většinou při výrobě replik starožitných křesílek, divanů, ušáků a potahů postelí. Dobře se kombinují s okrasnými třásněmi a střapcemi a tyto materiály získaly oblibu i u polštářků a závěsů.
Carabu
Ostrým kontrastem vůči historickým kouskům jsou ultra moderní potahové látky na čalounění vyráběné tzv. nano technologickými procesy. Kromě moderního vzhledu oplývají významnou předností, a sice velice snadnou údržbou. Rychle se čistí pouze čistou vodou, pouhým vlhkým hadříkem tedy jednoduše odstraníte skvrny od kakaa, od kečupu, od čokolády, ale i dětské malůvky propiskou nebo fixem. Carabu je odolná vůči otěru a používá se dnes poměrně běžně pro potahy kuchyňských židlí, křesel, postelí a dalších kusů vysoce namáhaného nábytku.