30
Srp
Off

Naučte se správné masážní pohyby

Masážní pohyby se neobejdou nikdy bez čistých a teplých rukou. Pokud jsou studené, chvilku se musí mnout. Studená ruka není dobrý způsob, jak začít masáž.


masáže


1.EFFLEURAGE(z francouzštiny – lehce se dotýkat). Tyto dlouhé hladivé pohyby jsou základem většiny masáží (ať se jedná o relaxační, erotické, sportovní či aromaterapeutické). Napomáhají průtoku v žilách a čerstvé krvi umožňují volněji obíhat. Pohyb začíná hlubokým stiskem zad a tlakem vzhůru ve směru k srdci. Zpětný pohyb je lehký hladivý pohyb ve směru od srdce přes záda do stran. Celá ruka musí být uvolněná a přizpůsobit se tvaru těla, když hladce, rytmicky klouže po pokožce.

2. HNĚTENÍ. Silný pohyb, stimuluje svalovou tkáň, zvyšuje krevní oběh a napomáhá snížit únavu tím, že usnadní odvádění produktů metabolismu (zvláště kyseliny mléčné) ze svaloviny. Uchopte do dlaně masitou část těla a tiskněte a mněte ji jednou rukou, pak ji přendejte do druhé ruky. Uchopte pokožku vedle a opakujte vlnivé pohyby, jako byste hnětli těsto. Postupujte pomalu a rytmicky po uvolnění celé oblasti pomocí effleurage.

relaxování

3. TŘENÍ. Tyto pohyby stimulují cirkulaci a napomáhají odstranit nadbytečnou tekutinu. Přitiskněte bříško palce na pokožku a pohybujte jím v hlubokých kruzích za mírného tlaku. Po několika pohybech sklouzněte jemně k další oblasti. Vždy buďte v kontaktu s pokožkou. Na velkých částech pokožky místo palců používejte krouživých pohybů dlaní.

masážní stůl

MASÁŽ PAŽE
Použijte malou kapku oleje na každou paži. Jednou rukou držte ruku masírované osoby a druhou masírujte od zápěstí směrem vzhůru po vnější straně paže. Pohyb opakujte na vnitřní straně paže. Oblasti celulitidy na zadní straně horní části paže hněťte a třením vytvářejte kruhy na revmatických oblastech. Hněťte ramenní svaly a skončete několika pohyby nahoru a dolů po paži a ruku z konečků prstů nechte klesnout. Totéž opakujte na druhé paži.