Malé královny zdravého talíře
Růžičková kapusta je jemná zelenina, která je však nutričně jedna z nejbohatších. Její nízký obsah vody, dává vyniknout jemné kořenité chuti. Běžně se vyskytuje její zelená forma, existují však i typy červené až nafialovělé. Jedná se vedle pórku, kadeřávku a petrželky o poslední čerstvou zeleninu před příchodem silných mrazů. Růžičková kapusta snese teplotu až -15°C, navíc po přemrznutí jsou kapustičky velmi jemné a chutné.
Čím růžičková kapusta prospívá našemu zdraví?
Růžičková kapusta je bohatá na vitamin B (tiamin) akyselinu listovou, je tedy ideální pro všechny, kteří trpí chronickou neurastenií s projevy únavy a poruchami soustředění. Pokud máte pocit, že vám chybí elán a životní síla, zkuste kapustu do jídelníčku zařadit pravidelně. Růžičková kapusta obsahuje také mnoho manganu a draslíku. Draslík působí pozitivně na vylučování vody z těla, čímž podporuje hubnutí. Dále zlepšuje přepravu živin z krve do buněk. Růžičková kapusta zbavuje tělo odpadových látek a vláknina v ní obsažená přispívá k lepší činnosti střev. Vysoký obsah vitamínu C posiluje imunitní systém.
Jak růžičkovou kapustu upravit?
Růžičková kapusta se běžně prodává buď v čerstvém či mraženém stavu. Ta čerstvá je k dostání od října do konce března. Vybírejte si malé kapustičky, neboť čím jsou menší, tím jsou bohatší na živiny. Hlavičky by měly být pevné, jasně zelené s pevně sevřenými listy bez žlutých skvrn. Určitě se vyplatí zavítat na farmářské trhy.
Odstraňte z kapustiček vrchní vrstvu lístků. Opláchněte je a zespoda lehce nakrojte do kříže, aby se vařily kratší dobu a především rovnoměrně. Povařte je jen po krátkou dobu, aby se nezničily důležité vitamíny. A po uvaření je ideálně hned prudce zchlaďte ledovou vodou, aby si zachovaly svou nádhernou svěží barvu.
Růžičková kapusta se hodí salátů či polévek. Společně s karotkou může být lahodnou přílohou hlavního jídla. Vařené kapustičky můžete polít smetanou, či posypat lehce opraženou strouhankou. Vynikající jsou zapečené se sýrem.