Sedací vak – prostor pro příjemné posezení, i ležení
Bez proleženin – na sedacím vaku se nemusí jen sedět, můžete se po něm převalovat, a samozřejmě i ležet. Je to prostor, který vyloženě láká se do jeho útrob položit, nechat se obejmout a hýčkat. Že sedací vaky hýčkají tělo, je známo již dlouhá léta, některým dlouhodobě ležícím pacientům a chronicky nemocným lidem, včetně nemocí pohybového aparátu, jsou doporučovány jako náhrada klasického lůžka, kde se častěji objevují dekubity (proleženiny). Tento jev důkladné relaxace a uvolnění napětí ve svalech umožňuje výplň, jestliže je koncipována v podobě polystyrenových kuliček.
Na výplni záleží asi nejvíc – naplníte-li vak slupkami z pohanky, bude velmi těžký, a navíc se slupky nedovedou tak dobře přizpůsobit tvaru lidského těla, jako to dovedou kuličky EPS. EPS je zkratka pro expandovaný polystyren a podmínkou je, aby všechny kuličky byly přibližně stejně velké. (Což samozřejmě neplatí pro běžný izolační – stavební polystyren.) Polystyrenová drť ze stavebního polystyrenu se používala hlavně dříve, dokud se nezjistilo, že právě shodný průměr kuliček hraje u těchto výrobků důležitou roli.
A co potah – uvažujete-li o takovém výrobku, poohlédněte se po takovém, který má odnímatelný potah, a u něhož je možné vyměnit výplň z kuliček. Ty totiž časem ztrácí na svých vlastnostech, a navíc mít možnost vyprat potah v pračce, je značnou výhodou. Snadná údržba a prodloužení životnosti výrobku výměnou výplně je zásadní benefit sedacích vaků.
Nylon – potahy se vyrábí buď z přírodních materiálů (nejčastěji z bavlny), a ze syntetických vláken, kde převažuje eko kůže, polyester, a nylon. A právě nylon se osvědčil jako materiál s velmi dobrou odolností vůči mechanickému působení, a pro snadnou údržbu. Dá se dobře čistit vlhkým hadříkem, nebo prát v pračce na přiměřenou teplotu. Snese i hrubší zacházení (samozřejmě v rozumné míře), jeho nevýhodou je však drsnější povrch – není zkrátka tak hladký a příjemný na dotek, jako polyester, bavlna, a umělá kůže.